Cape of Good Hope
Neúspěch ničí zbabělce a inspiruje vítěze.

Lepek jako možná příčina deprese a úzkosti!

Září 26th, 2008 zaslal admin

Možná jste do této chvíle byli přesvědčeni, že vaše potíže mají původ někde ve vašem podvědomí, případně jak nám lékaři většinou tvrdí, v nedostatečné tvorbě chemických přenašečů v mozku. To sice muže být pravda, ale taky to může být i jinak. Já jsem byl na to, že moje potíže může způsobovat lepek upozorněn osobou, která se zabývá celostním přístupem k léčení člověka. Rozhodl jsem se tuto novou informaci prověřit. A hle, stačilo lepek vysadit a vše se do několika dní zlepšilo. Po této zkušenosti jsem začal pátrat na internetu a skutečně jsem se dozvěděl, že lepek tyto potíže může způsobovat a to právě u lidí, kteří trpí jeho nesnášenlivostí (1). Neoficiální zprává uvádí, že až u 30% lidí s depresí je příčinou právě lepek. Jak se dozvíte, zda právě vám způsobuje potíže zrovna lepek? Můžete ho zkusit dva týdny nekonzumovat a uvidíte hned jestli se vám od vašich potíží uleví. Musí se ale jednat o důsledné vyloučení lepku ze stravy. To předpokladá zjistit, ve kterých všech potravinách se lepek vyskytuje. Druhou možností je, že si v prodejně se zdravou výživou zakoupíte sejtan a sníte ho. Sejtan je vlastně čistý lepek, takže pokud se vaše potíže zhorší, tak máte s jeho trávením pravděpodobně potíže. Osobně jsem toto nezkoušel, takže si nejsem jistý zda budete, pokud vám je už hodně zle, schopni rozeznat, jestli se vaše potíže zhoršily nebo jsou stejné. Dále doporučuji nechat si udělat krevní testy na lepek, dobré je zajít rovnou na specializované pracoviště. Nejlépe gastroenterologii. Nepotřebujete k tomu doporučení vašeho praktického doktora. Ten by se vám totiž mohl vysmát a nikam vás neposlat. Nesnášenlivost lepku se může u každého projevovat pokaždé trochu jinak, vůbec nemusíte mít potíže, které by se projevovaly jinak než depresí či úzkostí. Pokud ovšem máte navíc potíže příbírat na váze, či dokonce hubnete, pak je lepek nejspíš skutečně tou pravou příčinou. Dají se zkombinovat také obě dvě předešlá doporučení. Někdy totiž krevní testy nemusejí být zcela pravdivé. Ovšem pokud sníte seitan den před samotným odběrem krve, pak by měly již testy být dostatečně přesné. POZOR – nenechávejte si dělat testy pokud již nějakou dobu lepek nekonzumujete, pak by byl jejich výsledek zkreslený. V takovém případě uskutečněte zátěžový test se sejtanem či po nějakou dobu konzumujte stravu obsahující lepek. Další možností je udělat si domácí test na lepek. V lékárně si lze si zakoupit test Biocard. Do několika minut můžete mít výsledek (více na http://coeliac.cz/o-nemoci/biocard). V kombinaci s předešlou konzumací sejtanu, bude výsledek nejspíš opět přesnější.
Konečná diagnóza nesnášenlivosti lepku se ovšem stanovuje až po odběru a vyšetření vzorku tkáně z tenkého střeva. Háček je v tom, že než případně dospějete k tomuto závěrečnému verdiktu, uběhne zpravidla několik týdnů. Já jsem čekat a trpět dál nechtěl, takže jen co mi odebrali krev, tak jsem vyřadil lepek ze stravy.
Osobně stanovenou diagnózu zatím ještě nemám, ale po vyloučení lepku ze stravy se mi značně ulevilo. Takže možná to pomůže i vám. Více informací o nesnášenlivosti lepku a potravinách, ve kterých se vyskytuje najdete například na http://coeliac.cz

Závěrem: Nechci tvrdit, že všechny úzkosti, deprese či další psychické potíže jsou způsobeny nesnášenlivostí lepku, ale jestli moje zkušenost pomůže jen jednomu dalšímu člověku, pak to co jsem napsal mělo smysl.

(1) Stojí za tím s největší pravděpodobností štěpný produkt gliadinu (lepku) gliadinomorfin. Tato látka přestupuje do krve a tím může negativně ovlivńovat funkci mozku, potažmo chemických přenašečů. Při přestupu gliadinomorfinu do krve hraje pravděpodobně svoji roli i propustnost stěny tlustého střeva. Ta může být způsobena několika příčinami. Jednou může být např. přemnožení kvasinky Candida albicans v tlustém střevě. Proto bych doporučoval, zaměřit své úsili k nápravě propustnosti stěny střeva.

Autor: Sinsin

Zaslano do sekce Depersonalizace a derealizace, Léčba

4 komentáře

 1. Libor

  Honzo, tvůj článek je zajímavý a se vším, co píšeš souhlasím. Jedno ale nechápu. Proč máš v téhle diskusi nick Honza, jinde zase Sinsin, jinde zase Karel Karmasin. Předpokládám, že Karel Karmasin je Tvoje pravé jméno, že to není nick, tak proč když už někde vystupuješ pod svým jménem, jinde používáš nick??? Jen takový technický dotaz mimo téma, tak snad se na mě nebudeš zlobit.

 2. Honza

  Ahoj Libore,
  nezlobím se, jenom to uvedu na pravou míru. Jméno pod kterým zde na webu vystupuji je Honza, je to samozřejmě i mé pravé jméno, příjmení jsem zde nikdy nepsal. Tento článek jsem nepsal já, ale člověk který vystupuje pod přezdívkou Sinsin, na blogu publikuji spoustu (cca. tak 5% ze všech článků) příspěvků od jiných lidí a vždycky to na konci zdůrazním tak, že napíšu jejich jméno popř. přezdívku, aby si právě někdo nemyslel, že jsem to psal já ;) u všech ostatních článků kde na konci žádné jméno není, tak to je moje práce. Jinak jméno Karel Karmasin to vidím poprvé, zajímalo by mě kde jsi to četl :)

 3. Libor

  To jméno jsem četl na diskusi o candidě, ale to jsme tam přece spolu probírali a mluvili o nystainu.

 4. Rakken

  Začalo mi to marihuanov a stale si myslim ze mam schizofreniu ale ja viem ze ju nemam co mam robit uz sa snazim tie zle myslienky ako je npr ze sa mi niekto v hlave prihovara aelbo mam halucinacie nejak prezit a ked pride namna stav uzkosti tak to beriem tak ze prejde mate niekto podobne problemy napiste nejaky kontakt prosim ..dakujem =)

Zanechte komentář

Čtěte upozornění: Váš komentář musí být nejprve schválen moderátorem, není tedy důvod váš příspěvek posílat vícekrát.